EKSTRANATYWNY BIO OLEJEK OLIWNY – Lo SMERALDO
Właściwości „cudu polifenolowego”
Smeraldo (Szmaragdowa) to oliwa z oliwek najwyższej jakości o soczystej zielonej barwie i pełnym smaku smaku smaku, tłoczona w 100% z oliwek Coratina. Oliwa ta rok po roku bierze udział we wszystkich krajowych i międzynarodowych konkursach i zdobyła złoty medal w kategorii „Owocowa” oraz platynowy medal na Health Claim Award w Londynie.
Ponieważ do produkcji używa się wyłącznie oliwek Coratina, Smeraldo charakteryzuje się wyjątkowo wysoką zawartością polifenoli. To właśnie wysoka zawartość polifenoli nadaje oliwie Coratina intensywny, owocowy i świeży smak. Zapach oliwek jest wyraźny i niepowtarzalny, wyczuwalne są nuty surowych owoców i świeżych zielonych migdałów.
Smeraldo doskonale nadaje się do pizzy i dań z makaronu, ale także do focaccii, steków i dań z grilla. Jest to również idealna oliwa do sporządzania marynat i pikli do grilla, ponieważ maksymalna zawartość polifenoli pozwala na wchłanianie jej w głąb mięsa i przenoszenie aromatów ziół.
The Smeraldo (The Emerald) is a lush green and full-bodied olive oil of the highest quality, pressed from 100% Coratina olives. It has participated in all national and international competitions year after year and has been awarded a gold medal in the „Fruity” category and a platinum medal at the Health Claim Award in London.
Since only Coratina olives are used, Smeraldo is characterised by its extremely high polyphenol content. It is the high polyphenol content in particular that gives Coratina oil its intense, fruity, fresh taste. The scent of olives is clear and unmistakable, there are distinct notes of raw fruit and hints of fresh green almonds.
The Smeraldo is ideal for pizza and pasta dishes, but also for focaccia, steak and grilled dishes. It is also the ideal olive oil for making grill marinades and pickles, as its maximum amount of polyphenols allows it to be absorbed deep into the meat and to transport the aromas of the herbs.
EKSTRANATYWNA ORGANICZNA OLIWA Z OLIWEK – L’ELIODORO
cechy
Eliodoro (Heliodor) to złocistożółta, zrównoważona oliwa z oliwek najwyższej jakości, otrzymywana w 70% z oliwek Coratina i w 30% z oliwek Ogliarola. Uczestniczyła we wszystkich konkursach krajowych i międzynarodowych, zdobywając złoty medal w kategorii „średnio owocowe„.
Dodatek oliwek Ogliarola łagodzi bogate nuty oliwek Coratina, co sprawia, że oliwa ta jest doskonałym dodatkiem do potraw surowych. Eliodoro wyróżnia się również pod względem zawartości polifenoli, choć jest ona o około 15% niższa niż w przypadku Smeraldo, ale Eliodoro jest średnio o 20% bogatsza w polifenole niż większość oliw dostępnych w sklepach.
Aromatycznie Eliodoro otwiera się zapachem zielonych oliwek i ziół, wyraźnymi nutami zielonych jabłek, kopru włoskiego, tymianku i migdałów, z nutami orzeszków piniowych w posmaku.
Eliodoro jest idealny do sałatek, antipasti i przystawek, do przygotowywania winegretów i majonezów. Wzbogaca każde danie rybne, zarówno gotowane, jak i grillowane, oraz ogólnie owoce morza. Niezbędny do przygotowywania surowych potraw, ponieważ poprawia wchłanianie składników odżywczych pod względem smakowym i odżywczym.
EKSTRANATURALNA ORGANICZNA OLIWA Z OLIWEK – KLASYCZNA
cechy
Pełna smaku – w korzystnej cenie
Classic to zrównoważona oliwa z oliwek wysokiej jakości, będąca mieszanką oliwek Coratina i Ogliarola. Ma złotożółtą barwę z zielonymi refleksami, jest średnio owocowa, pełna, z nutami migdałów i karczochów. Nadaje się do wielu różnych potraw i można ją nazwać „oliwą z oliwek na co dzień”.
Jaka jest różnica między oliwą „Classic” a oliwą nagradzaną? Jedyną różnicą między „Classic” a „Smeraldo” i „Eliodoro” jest czas zbiorów. Podczas gdy zbiory dwóch pozostałych oliw odbywają się na bardzo wczesnym etapie, oliwki do „Classic” zbiera się dopiero po zakończeniu produkcji dwóch pierwszych. Oliwki do Classic są wtedy w pełni dojrzałe w momencie zbiorów. Oliwki są zbierane za pomocą wibratorów hydraulicznych i przetwarzane w ciągu 24 godzin, z dbałością o wszystkie drobne szczegóły, które są możliwe tylko przy przetwarzaniu ręcznym. Filtrowanie odbywa się poprzez dekantację, co pozwala zachować strukturę mikro- i makromolekuł w pełni dojrzałej oliwie. Ze względu na właściwości oliwek Coratina, „Classic” zachowuje również bogate zasoby polifenoli (prawie 400 mg/kg), dzięki czemu przewyższa wszystkie oliwy z oliwek w tym samym przedziale cenowym.
O polifenolach
Czym są i czym się zajmują?
Pod pojęciem polifenoli kryje się wiele wtórnych substancji roślinnych.
Należą do nich takie substancje jak flawonoidy, antocyjany, procyjanidyny (OPC), kwas wanilinowy, kwas kofeinowy, kwas kumarowy, oleuropeina i resweratrol, któremu przypisuje się korzystne właściwości zdrowotne czerwonego wina. Zawartość związków fenolowych w oliwie z oliwek zależy od stopnia dojrzałości i świeżości oliwek, a także od staranności produkcji oliwy. W miarę dojrzewania oliwek zmniejsza się zawartość polifenoli i tokoferoli. Najwięcej związków fenolowych znajduje się w liściach oliwek.
Polifenole mają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i antyrakowe oraz chronią serce. Na Uniwersytecie w Kordobie udowodniono, że tylko oliwy o wysokiej zawartości polifenoli wykazują pełne działanie. Oliwa z oliwek extra vergine zawiera około 10 razy więcej polifenoli niż rafinowana oliwa z oliwek. Wysokiej jakości oliwa z oliwek zawiera od 200 do 1000 mg polifenoli na kilogram. Unia Europejska dopuszcza określenie „polifenole oliwy z oliwek pomagają chronić lipidy krwi przed stresem oksydacyjnym” w przypadku oliwy z oliwek zawierającej co najmniej 5 mg hydroksytyrozolu i jego pochodnych (np. kompleks oleuropeiny i tyrozolu) na 20 g.
1. Oleuropeina
Oleuropeina jest najbardziej rozpowszechnionym polifenolem występującym w oliwkach. W podsumowującym badaniu włoskim z 2014 r. autorom udało się wykazać, że oleuropeina ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwrakotwórcze, chroniące wątrobę, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i neuroprotekcyjne.
2. Oleokantal
Ten związek fenolowy działa przeciwzapalnie i ma zaskakująco taki sam mechanizm działania jak ibuprofen. Odkrycie to było raczej dziełem przypadku, gdy naukowiec Gary Beauchamp stwierdził, że oliwa z oliwek wywołuje takie samo drapanie w gardle jak ten lek. Oleokantal ma również właściwości antynowotworowe i uważa się, że zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
3. Hydroksytyrozol
Ta substancja roślinna, która również należy do fenoli, ma również właściwości przeciwutleniające. Komitet naukowy EFSA – organ UE ds. bezpieczeństwa żywności – uważa hydroksytyrozol za jeden z tych polifenoli, które zapobiegają utlenianiu lipidów we krwi.
Sterole
Sterole są ważnym składnikiem błony komórkowej. Cholesterol jest sterolem zwierzęcym. Fitosterole zawarte w oliwie z oliwek obniżają poziom cholesterolu LDL poprzez hamowanie wchłaniania cholesterolu w jelitach.
Triterpeny
Triterpeny są substancjami żywicznymi spokrewnionymi z olejkami eterycznymi. Mają działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
Skwalen
Skwalen należy do grupy triterpenów. Jest szeroko rozpowszechniony w przyrodzie i występuje również u ludzi jako niezbędny składnik lipidów skóry. Oliwa z oliwek zawiera około 4 000 mg skwalenu/kg. Jest on często stosowany jako substancja utrzymująca wilgoć w kosmetykach.
Ekstra natywny od natywnego ekstra …
… niedbałego obchodzenia się z pieczęcią jakości.
Należy uważać, aby nie pomylić „oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia” z „oliwą wysokiej jakości”.
Europejskie rozporządzenie w sprawie oliwy z oliwek ma na celu stworzenie prawnie wiążących ram dla handlu oliwą z oliwek oraz ustalenie minimalnych standardów jakości. Jednak minimalne wymagania zostały obniżone do tego stopnia, że praktycznie nie ma oliwy, która by ich nie spełniała. Zgodnie z prawem sprytni producenci mogliby – zgodnie z prawem – mieszać oliwy w takim stopniu, że spełniałyby one limity klasy jakości „extra virgin”.
W ramach możliwości prawnych dzieje się wiele oszustw. Oliwa z oliwek jest czasem przedmiotem handlu i jest poddawana kilkukrotnej obróbce, zanim trafi do butelki (znający się na tym chemicy z dużych firm są w tym dobrzy), a następnie ponownie mieszana. Oczywiście taka oliwa nie powoduje od razu choroby, ale jest to głównie oszustwo konsumenckie.
Łatwo zrozumieć, że „oliwa z oliwek extra virgin”, sprzedawana w supermarketach za 3-4 euro za butelkę, z pewnością nie należy do „dobrych oliw” i absolutnie nie można jej z nimi porównywać pod względem wpływu na zdrowie i smaku. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że koszt produkcji jednego litra wysokiej jakości oliwy z oliwek – w zależności od lokalizacji gajów oliwnych – wynosi co najmniej 6 euro, a zwykle znacznie przekracza 10 euro.
OLIWA Z OLIWEK I FITNESS
OLIWA Z OLIWEK I FITNESS
Najlepsi sportowcy od lat wiedzą, że wysokiej jakości oliwa z oliwek extra virgin wpływa korzystnie na ich wyniki. Początkowo stosowano ją tylko do spożywania zdrowych, łatwo przyswajalnych kalorii. Oliwa z oliwek extra virgin staje się coraz bardziej popularna w klubach fitness, nie tylko ze względu na jej lekkostrawność. Ostatnio powszechnie wiadomo, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest pełna przeciwutleniaczy, takich jak oleaceina, oraz substancji przeciwzapalnych, takich jak oleokantal, które pomagają nam budować mięśnie, leczyć lub zapobiegać urazom oraz regenerować mięśnie. Najlepiej działa to tylko w przypadku oliwy z oliwek extra virgin o wysokiej zawartości polifenoli.
Polifenole zawarte w wysokiej jakości oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia przynoszą również inne korzyści, w tym składniki przeciwzapalne, takie jak oleokantal, pochodna tyrozolu. Oliwa z oliwek Coratina ma najwyższą zawartość tych przeciwzapalnych składników fenolowych i zawiera oleaceinę, pochodną hydroksytyrozolu o silnym działaniu odtruwającym. Witamina E to kolejny ważny składnik występujący w obfitej ilości w oliwie z oliwek extra virgin, której korzystne działanie dla zdrowia jest znane od dawna.
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe, oleokantal, oleaceina, witamina E i wiele innych składników oliwy z oliwek stanowią podstawę superżywności, jaką jest oliwa z oliwek extra virgin. Wiele stron internetowych poświęconych sportowi powołuje się na informacje cytowane przez dietetyka dr Douglasa Kalmana z Florida International University: „Jednonienasycony tłuszcz zawarty w oliwie z oliwek wydaje się działać jak antykataboliczny składnik odżywczy. Innymi słowy, zapobiega rozpadowi mięśni, ponieważ obniża poziom szkodliwego białka komórkowego TNF (Tumour Nectrosis Factor-a), które zostało powiązane z rozpadem i osłabieniem mięśni.”
TNF został nawet powiązany z zapaleniem. Okazuje się, że EVOO nie zwiększa go tak jak inne lipidy, ale uważa się, że bierze udział w zmniejszaniu TNF. Ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, oliwa z oliwek extra virgin wspomaga budowę mięśni. Jest to najważniejszy czynnik w budowaniu masy mięśniowej. Nie jest więc zaskoczeniem, że kulturyści traktują oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia jako istotny element swojej diety.
„MILCZĄCA” oliwa z oliwek to nie jest dobra rzecz…
Nawet jeśli na początku brzmi to dziwnie:
Gorzkie jest lepsze!
I ostry też. Oba smaki są typowe dla świeżej, wysokiej jakości oliwy z oliwek; są one spowodowane obecnością polifenoli, przeciwutleniaczy, których w dobrej oliwie jest mnóstwo. W naszej – w maksymalnym stopniu. Nie dajcie się więc zwieść obietnicy łagodnego traktowania oliwy z oliwek – dobra oliwa z oliwek smakuje mocno i świeżo. Jest też nieco gorzka i często ma w sobie nutę pikanterii. Może nawet drapać w gardle – to jest cecha jakościowa. Kolor nie ma znaczenia. Jak więc powstaje łagodna oliwa z oliwek? Istnieją oliwy z oliwek, które są naturalnie łagodniejsze, w zależności od rodzaju oliwek i regionu uprawy. Tak jest na przykład w tym przypadku. W przypadku oliwy z oliwek z północnych Włoch, z obszarów upraw w Ligurii lub nad jeziorem Garda, jest ona szczególnie „łagodna” ze względu na niską zawartość polifenoli i kwasu oleinowego (czyli składników, które sprawiają, że oliwa z oliwek jest tak zdrowa), ale jej produkcja jest tam jeszcze bardziej skomplikowana niż gdzie indziej i odpowiednio droga! Istnieją jednak inne powody, dla których oliwa jest szczególnie łagodna:
- została źle przetworzona i dlatego jest zbyt bogata w wolne kwasy oleinowe
- może być po prostu stara i utleniona
- może być bardzo stara i poddana obróbce chemicznej, np. dezodoryzowana oliwa lampante.
- nie jest to w ogóle oliwa z oliwek, lecz np. olej sojowy lub inny podobny. z dodatkami.
- Należy się pomylić, jeśli powyższe kryteria nie są spełnione i jeśli litr oliwy kosztuje mniej niż olejarz potrzebuje na jej
- wyprodukowanie – co najmniej 6 euro!