CZY ZAWARTOŚĆ POLIFENOLI JEST JEDYNYM KRYTERIUM OCENY OLIWY Z OLIWEK?
Zawartość polifenoli jest z pewnością jednym z najważniejszych kryteriów oceny oliwy z oliwek, jeśli za podstawowy parametr przyjmiemy jej wpływ na zdrowie. Jest jednak jeszcze kilka innych parametrów, które należy wziąć pod uwagę.
Oliwa z oliwek (extra virgin) jest produktem naturalnym, a przynajmniej powinna takim być, ponieważ jest owocem procesów, na które człowiek nie ma wpływu. Procesy te zachodzą jako reakcje chemiczne w drzewie, a także w owocach. W przeszłości w odniesieniu do fitofarmaceutyków (leków ziołowych) uważano, że skuteczność rośliny stosowanej do celów leczniczych można znaleźć tylko w jednym aktywnym składniku, który trzeba wyizolować, skopiować i odtworzyć. Z wyjątkiem aspiryny (kwasu acetylosalicylowego), którą można było wyizolować z kory wierzby, nie powiodło się to. Od pewnego czasu wiadomo, że wzajemne oddziaływanie substancji czynnych, pomocniczych, wtórnych i nośnikowych jest ważne dla uzyskania efektów zdrowotnych za pomocą substancji roślinnych. W przypadku oliwy z oliwek, nawet jeśli chcemy brać pod uwagę tylko aspekt zdrowotny, należy upewnić się, że kwasy oleinowe mają stabilną strukturę molekularną, że witaminy (np. E i K) mają stabilną strukturę … itd.
Wszystko to można znaleźć w doskonałej formie tylko we wczesnych fazach dojrzewania owoców. Czysto mechanicznie pozyskiwany olej z tych owoców będzie zawierał wszystkie substancje niezbędne do tego, aby polifenole mogły w pełni rozwinąć swój potencjał.
Jak to się dzieje, że oliwa z oliwek jest tak różnie bogata w polifenole?
Istnieje wiele czynników, które wpływają na zawartość polifenoli w oliwie z oliwek. Jednak aby odpowiedzieć na to pytanie w sposób jasny, musimy przyjąć pewne założenie:
Zakładamy, że wszyscy koledzy (plantatorzy oliwek) stosują te same środki ostrożności i metodologię uprawy, pielęgnacji, nawożenia, zbioru i tłoczenia, co my.
Wówczas pozostają następujące czynniki:
RÓŻE OLIWNE |
GROW |
SOIL STRUCTURE |
STRUKTURA GLEBY |
CZAS OCZU |
ZAOPATRZENIE W WODĘ |
Skoro oliwka Coratina jest najbogatsza w polifenole, to dlaczego istnieje oliwa z oliwek o wyższej zawartości polifenoli niż oliwa MACCHIA VERDE BIO?
Jak wyjaśniliśmy w pierwszym akapicie, oliwa z oliwek jest produktem naturalnym i podlega wahaniom. Może się więc zdarzyć, że mieliśmy zły rok, nasze drzewa otrzymały za dużo wody i za mało słońca. Wówczas rolnik, który miał podobnie silną odmianę oliwek (np. Cornicabra), ale optymalny rok, będzie miał takie same lub nawet większe zbiory niż my. Poza opisanymi powyżej czynnikami istnieją dwa wyjątki:
1. Deklaracja marketingowa
2. Wymuszenie terminu zbioru
W odniesieniu do punktu 1. istnieją producenci, którzy wiedzą, jak ważne są wartości polifenoli w dobrej oliwie z oliwek i starają się pozycjonować swój produkt za pomocą „nazewnictwa”. Na przykład nazwa „tysiąc” sugeruje, że oliwa może zawierać 1000 mg/kg polifenoli, ale ostatecznie, zgodnie z wynikami analizy, jest to tylko 740 mg/kg, czyli mniej więcej tyle, ile mamy w tym roku zbiorów.
Jeśli chodzi o punkt 2., są producenci, którzy, aby sprostać szumowi wokół polifenoli i zdobyć przewagę rynkową, przesuwają termin zbiorów w czasie.
Proces ten nazywany jest zbiorem „in Ligno”, co po łacinie oznacza „w drewnie”, ponieważ oliwki zbierane są jeszcze w fazie owoców drewnianych. W tej fazie oliwki są niezwykle bogate w polifenole, podczas gdy wszystkie inne substancje nie zdążyły się jeszcze rozwinąć. Te oliwy z oliwek o ekstremalnych wartościach polifenoli rzędu 1200/1300 mg/kg nie są przyjemne i nie zdobywają żadnych nagród, są jedynie bardzo drogie ze względu na niską wydajność oleju, a ponadto można się zastanawiać, czy zawarte w nich polifenole poradzą sobie bez wszystkich innych substancji towarzyszących.
Zanieczyszczenie oliwy z oliwek nie jest mitem!
Przywiązujemy dużą wagę do rolnictwa ekologicznego i jesteśmy bardzo dumni z naszych gajów oliwnych. Dzieci od samego początku były wdrażane do pracy i obecnie stanowią siłę napędową firmy, ponieważ dziadkowie byli nieobecni ze względu na wiek. Jako firma rodzinna możemy konsekwentnie realizować standardy, które sami sobie wyznaczyliśmy. Nie możemy popełniać błędów wynikających z zaniedbania lub niewiedzy, ponieważ wszyscy wiemy, jakie mogą być tego konsekwencje. Posuwamy się nawet o krok dalej – znając toksyny środowiskowe, które mogą się ujawnić w powietrzu i w opadach atmosferycznych, przed przetworzeniem oliwek poddajemy je intensywnemu myciu słodką wodą.
Wszystkie nasze oliwy z oliwek zostały przebadane laboratoryjnie na obecność 1112 pestycydów i toksyn – nie znaleziono ani jednego!
TEST Z OLIWĄ Z OLIWEK 2021: WARTOŚCI NASZEGO LABORATORIUM
TEST OLEJU Z OLIWEK dla organicznej oliwy z oliwek „Lo Smeraldo”
Analiza laboratoryjna nr 2101406 z dnia 20/01/2021 r.
TEST OLEJU Z OLIWEK dla organicznej oliwy z oliwek „L’Eliodoro”
Analiza laboratoryjna nr. 2100412 z dnia 13/01/2021 r.
TEST OLEJU Z OLIWEK dla organicznej oliwy z oliwek „Classic”
Analiza laboratoryjna nr. 2100414 z dnia 13/01/2021 r.
Nasze laboratorium badawcze Chemiservice S.r.l. jest najbardziej renomowanym laboratorium w dziedzinie analizy oliwy z oliwek, we wszystkich ważnych konkursach, takich jak Biol czy Olio Award, akceptowane są wyłącznie analizy z tego laboratorium. Niestety, nie możemy opublikować oryginału, dlatego tutaj znajduje się tylko częściowa reprodukcja, ale można poprosić o pełną analizę i sprawdzić ją, korzystając z numeru.
Wszystkie ważne wartości przedstawimy w tabeli.
Uwaga: W tym teście podane są obowiązkowe (zgodnie z prawem włoskim) wartości, takie jak K232, K268, Delta-K (ΔΚ), które pozwalają określić, czy w oliwie zaszły procesy utleniania, jak świeża jest oliwa, a wartość ΔΚ wskazuje, czy oliwa z oliwek jest mieszaniną różnych olejów. W tym teście 70% wszystkich oliw z oliwek dostępnych na rynku brytyjskim uzyskałoby wynik negatywny.